Vektörel çalışmalarınız için Inkscape

Bir logo ya da görsel farklı bir tasarım yapmak istiyorsunuz ancak paint gibi amatör bir uygulama elbette işinizi görmüyor. Hazırlayacağınız çalışmanın büyütüldükçe görüntü kalitesinin kötüleşmemesi ve çirkin durmamasını istiyorsunuz. Konu tasarım olunca elbette göze hitap etmeyen bir tasarımın başarısından söz edemeyiz. İşte bize bu yüzden vektörel tasarım desteği bulunan ama aynı zamanda ücretsiz ama profesyonel sonuçlar alabileceğimiz bir uygulama gerekiyor.

Grafik tasarım denince ilk akla gelen CorelDRAW, Adobe Fireworks ve Photoshop gibi ücretli uygulamalardır. Ancak bu uygulamalara bir alternatif arıyorsanız Inkscape mutlaka denemelisiniz. Inkscape açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz güçlü bir vektörel tabanlı grafik tasarım uygulamasıdır. Inkscape ile vektörel logolar, afişler ve farklı grafik tasarımlarını kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Inkscape aynı zamanda diğer bilinen profesyonel tasarım uygulamalarına ait hemen hemen her dosya uzantısını kullanabilir. Yani Photoshop ya da Adobe Illustor, CorelDraw, Microsoft Visio uygulamalarında hazırlanmış tasarımları Inkscape ile açarak yeniden düzenleyebilir ve desteklenen birçok farklı formata aktarabilirsiniz.

Açık kaynak dünyasının bilinen uygulamalarından biri olan Inkscape’in Linux depolarından Linux bilgisayarınıza rahatlıkla kurulabildiği gibi, resmi web sayfasından da Windows ve Mac OS X için hazırlanmış gücel sürümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada bloğumun logosunu Inkscape ile hazırladım. Sizce nasıl görünüyor? Yeterince vektörel mi?

 

Please follow and like us:
Etiketler:,

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me