Mac OS X split screen ve daha fazlası

Mac OS X kullanıyorsunuz ve ekranınızı aynı anda iki yada daha fazla pencere ile bölerek kullanmak istiyorsunuz. Örnekle ilk pencerede Outlook ya da Thunderbird ile anlık olarak iletilerinizi takip ederken bir yandan diğer pencerede de diğer işlerinizi pencelerle boğuşmadan yapmanız mümkün. Mac’te bunun için split screen ile iki pencereye kadar ekranınızı bölebiliyorsunuz. Daha fazlası içinse her ne kadar Apple destek sayfası bizi ısrarla “Mission Control” menüsüne yönlendirse de çabanız boşuna. Çünkü split screen ile aynı anda sadece iki pencereyi aktif olarak kullanabiliyorsunuz.

Tamda bu noktada aklımıza App Store’a bir bakmak geliyor. Bakıyoruz ki kullanabileceğimiz benzer işleve sahip ücretsiz bir uygulama App Store’da yok. Ama iyiki “Spectacle” isimli küçük ama çok kullanışlı bir uygulama var. Uygulamayı bu linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda uygulama çalışmaya başlıyor.

Panelin hemen sağ üst köşesine yerleşen gözlük ikonlu uygulamayı tıklayarak uygulamayı görebiliyoruz. Aktif olan pencerelere komutlar göndererek toplamda dört pencereye kadar ekranınızı bölebiliyorsunuz. Bunun yanında ekranı yatay ve dikey olarak iki farklı pencereye bölebildiğiniz gibi yine Spectacle ile tam ekran, pencereyi merkeze hizalama, yapılan son işlemi geri alma anlamına gelen seçenekleri de göreceksiniz.

Örnekle; Upper left, Upper right, Lower left ve Lower right seçeneklerini kullanarak aşağıdaki gibi ekranı dörde bölebiliyoruz. Tek dikkat etmemiz gereken konumlandırmak istediğimiz uygulama penceresinin konumlandırma komutunu alabilmesi için o anda aktif olması. Yani konumlandırmak istediğiniz pencerenin seçilmiş olması.


Ancak Mac’inizi kapatıp daha sonra tekrar açtığınızda uygulamanın başlamadığını göreceksiniz. Eğer uygulamanın her oturum açtığınızda otomatik olarak başlamasını istiyorsanız “Preferences (Özellikler)” menüsünü açarak “Launch Spectacle at login (Oturum açılışında Spactacle’ı başlat)” seçeneğini aktif etmelisiniz.

 

Please follow and like us:
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me