Fedora Linux kurulumu. Fedora 26 (Gnome 3)

Fedora hem iş hem de kişisel kullanım için tercih ettiğim favori Linux dağıtımlarından biridir. Bugün Fedora’nın workstation yani masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için hazırlanmış versiyonunun kurulumunu yapacağız. Bunun dışında Fedora’nın server ve yığın servisler için ayrı sürümleri de bulunmaktadır.

Fedora default olarak Gnome 3 ile gelir. Ancak diğer dağıtımlarda da olduğu gibi Fedora’yı da farklı spinlerle yani farklı masaüstü ortamlarıyla birlikte kurabilirsiniz. Diğer spinlere göz atmak isterseniz buradan ilgili sayfaya erişebilirsiniz.

Kurulum için buradaki linkten direkt olarak kurulum iso’unu indirerek başlayalım. Kurulumu yine Virtualbox sanal makinesi üzerinde gerçekleştireceğimiz için önce sanal makinemizi oluşturalım.

Sanal diskimizin boyutunu belirleyerek oluşturalım.

Gördüğünüz gibi Fedora sanal makinesi hazır. Şimdi sanal makinemizi başlatalım.

Açılan pencereden indirdiğimiz Fedora isosunu seçerek başlat seçeneği ile devam edelim. Görüntüdeki gibi ilk seçenek ile Fedora iso’sunu boot ediyoruz.

Fedora’yı kurulumdan önce live session yani iso’dan çalışan sanal bir oturum başlatarak kurulumu bu sanal oturum üzerinden yapabilirsiniz. Ama biz görüntüdeki ikinci seçenek olan “Install to harddrive” seçeneği ile direkt olarak kuruluma geçeceğiz.

Kurulum dilini seçiyoruz.

Sağ üst köşedeki klavye simgesini tıklayarak “tr” ya da diğer klavye seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Klavyeyi belirledikten sonra “done” butonuna tıklamanızla yine aynı ekrana düşeceksiniz.

“Installation destination” ile kurulumu üzerine yapacağımız sanal diski seçiyor ve “done” butonu ile bir önceki ekrana düşüyoruz.

“Begin Installation” ile kurulumu başlatıyoruz.

Sıra root yani yönetici parolamızı oluşturmaya ve kullanıcı hesabımızı tanımlamaya geldi. Bu iki hesap birbirinden tamamen farklı hesaplardır. Oturum açarken şu anda oluşturmakta olduğumuz kullanıcı hesabı ile oturum açacağız. Root parolası ise bilgisayarımızın yönetici hesabıdır. Kullanıcı hesabınızı root hesabı olarak ta tanımlayabilirsiniz. Ancak bu tavsiye edilmez.

Önce root parolamızı oluşturalım. Ve yine “done” ile bir önceki ekrana geri dönelim.

Ve “User creation” menüsünden kullanıcı hesabımızı tanımlayalım. Burada oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parola ile kurulumdan sonra oturum açıyor olacağız.

Biz bunlarla uğraşırken Fedora konfigürasyonu tamamlandı. Artık “Finish configuration” butonunu tıklayarak kurulumu başlatabiliriz.

Kurulum tamamlandığında ise “Quit” ile kurulumdan çıkacağız.

Ve Fedora Linux masaüstü karşımızda. Ama hala live cd ile çalışıyoruz. Kurulumunu yaptığımız Fedora Linux ile oturum açmak için görüntüdeki gibi live sessiondan çıkacak ve bilgisayarımızı “Restart” edeceğiz.

Eğer bu adımdan sonra aşağıdaki ekran yerine tekrar kurulum iso’su karşınıza gelirse siz de benim gibi sanal bir makine üzerine kurulum yapıyorsunuz demektir. Yani kurulumu tamamlamış olsak ta sanal makine başlatıldığında hala iso’dan boot edildiği için Fedora kurulumuna erişemiyoruz. Bu yüzden Virtualbox sanal makinesi seçiliyken “Ayarlar” ve “Depolama” menüsünden iso dosyasını tıklarak “-” işareti ile direkt silebilirsiniz. Sanal makine yeniden başlatıldığında aşağıdaki gibi oturum açma ekranına gelmiş olacaksınız.

Fedora Grub ekranında üstteki seçenekle Fedorayı başlatıyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere ikinci seçenek kurtarma seçeneklerine giden bir oturuma açılan kapıdır.

Oluşturduğumuz kullanıcı hesabımızla artık oturum açabiliriz.

Oturum açıldığında dil ve klavye seçeneklerimiz soruluyor. Kullanmak istediğimiz seçenekleri işaretleyerek devam ediyoruz.

Türkçe klavye seçeneği için aşağıdaki “…” butonunu tıkladığınızda açılan arama kutusunu kullanarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Konum bilgisi ve hata raporlama seçenekleri soruluyor. “Next” ile devam ediyoruz.

Fedora bazı online hesaplarınızı kurulum sonrası konfigürasyon sırasında eklemenize izin veriyor. Dilerseniz hesabınızı şimdi ekleyebilir ya da daha sonra eklemek için herhangi bir seçim yapmadan “Skip” diyebilirsiniz.

Başlamaya hazırız. “Start using fedora” ile Fedorayı kullanmaya başlayabiliriz.

Oturumumuz hazır ve bizi karşılayan ekransa bazı özelleştirme ve pratik bilgileri içeren ekran.

Sağ üst köşeden pencereyi kapatarak masaüstüne gidebilirsiniz.

Kurulumu ve yapılandırmayı tamamladık. Güncelleştirmeleri yüklemeyi ve daha sonra güncelleştirmelerin geçerli olabilmesi için Fedorayı restart etmeyi unutmayın.

Oturum açtığınızda bir güncelleştirme uyarısı alacaksınız. Güncelleştirmeleri açılan uygulamadan yükleyebileceğiniz gibi terminal komutlarıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar görselliğe sahip pencelerle çalışmak daha pratik gibi görünse de terminal komutlarıyla çalışmaya alıştığınızda daha hızlı ve keyifli olduğunu göreceksiniz.

Şimdi güncellemeleri terminal üzerinden nasıl yükleyeceğimize bakalım.

Sol üst köşedeki “Activities” menüsünü tıklayarak açılan arama kutusundan “Terminal” i aratarak açalım. Ve ardından güncelleme komutu root (yönetici yetkisi) gerektirdiğinden aşağıdaki komutu yazarak enterlayalım ve parolamızı girelim.

su

Kurulum sırasında da belirttiğimiz gibi bu alanda kullanacağınız parola oluşturduğumuz kullanıcı hesabı parolası değil root parolasıdır.

Şimdi güncelleme için gerekli komutumuzu gönderelim.

dnf update

Güncellemeler genellikle günlük ya da birkaç günlük aralıklarla yayınlanan güvenlik ve iyileştirme yamalarıdır. Linux her ne kadar Windows’a göre güvenli bir işletim sistemi olsa da güncellemeleri yüklemeyi ertelemeyin. Güncel olmak her zaman iyidir.

Keyifli Linuxlar!

 

Please follow and like us:
Etiketler:,

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me