Lubuntu Linux 17.04 kurulumu

Lubuntu, Ubuntu Linux’dan farklı olarak Unity arayüzü yerine LXDE masaüstü ortamına sahip işletim sistemidir. Ubuntu’nun bunlar dışında yaygın kullanım oranı olan KDE ve XFCE arayüzüne sahip Kubuntu ve Xubuntu sürümleri de vardır. Yani aslında kullandığınız işletim sisteminin ismi ister Ubuntu ya da Lubuntu olarak geçsin çalışan Ubuntu Linux’tur. Bu masaüstü kullanıcı arayüzleri arkaplanda çalışan kodların kullanıcı ile etkileşimine imkan tanır. Hangisini kullanacağınız ise sizin ihtiyaçlarınız ve tercihinizle ilgilidir.

Bu durum diğer Linux işletim sistemleri içinde geçerlidir. Fedora, Debian ya da Pardus Linux kurulumu yapacaksanız hangi masaüstü ortamını tercih ediyorsanız ona sahip olan iso ile dağıtımı download eder ve kurarsınız. Tabi netinstall gibi minimal bir kurulumla başlayıp üzerinde servisler çalışacak bir sunucu kurmuyorsanız. Minimal kurulumlarda ise amaç sunucu kaynaklarını verimli şekilde kullanabilmek adına grafiksel arayüzü kullanmamaktır. Kurulum gerçekleşir, ilgili servisler tanımlanır ve çalıştırılır. Tüm bunlar terminal üzerinden gerçekleştiği gibi size hizmet eden bir grafiksel arayüz bulunmaz(istisnalar hariç).

Her ne kadar karmaşık gibi gibi görünse de aslında bu durum açık kaynak dünyasının cömertliğinden kaynaklanmaktadır. Hemen hemen her ihtiyaç için geliştirilmekte olan yüzlerce işletim sistemi ve binlerce uygulama biz kullanıcıların hizmetindedir. Biz sadece hangisinin bizim için uygun olduğuna karar verir ve indirip kullanmaya başlarız. Üstelik tamamen ücretsiz.

Benim tercihim 2. sürümünden beri genellikle Gnome olsa da ara ara KDE de kullanmışlığım vardır. Ancak LXDE arayüzü hem Gnome hem de KDE’ye göre daha hafif ve hızlı bir arayüzdür. Şimdi az önce de bahsettiğimiz gibi aslında Ubuntu kurulumu olan LXDE masaüstüne sahip Lubuntu 17.04 kurulumuna geçelim ve LXDE masaüstü ortamını biraz olsun tanıyalım.

Lubuntu sistem gereksinimi minimum olarak 700MB ram ve 4,3GB sabit disk alanından ibarettir. Ancak keyifli bir kullanım için bu kaynakları biraz daha yukarıda tutacağız.

Öncelikte buradaki linkten Lubuntu iso kalıbını indiriyoruz ve VirtualBox’ta daha önce Pardus kurulumda yaptığımız gibi sanal makinemizi oluşturarak iso dosyası ile kuruluma başlıyoruz.

Ram miktarını ayarladıktan sonra kurulum için yeni bir sanal disk oluşturuyoruz.

 

Lubuntu iso’sunu indirdiğimiz dizinden seçerek sanal makinemizin başlamasını bekliyoruz.

Lubuntu ISO’su boot olurken kullanılacak dili seçelim.

Bu ekranda ise “Install Lubuntu” yani Lubuntu kur seçeneği ile devam ediyoruz. Eğer hemen kurulum yapmadan önce lubuntu live ortamda denemek isterseniz ilk seçenek tam size göre.

Kurulum dilini seçerek devam ediyoruz.

Lubuntu’nun diğer versiyonlarında da olduğu gibi kurulum sırasında güncelleme ve bazı üçüncü taraf uygulamaları kurup kurmak istemediğimiz soruluyor. Kurmakta yarar var.

Bu ekranda ilk seçenek daha önce tanımladığımız sanal diski kullanıyor olacak. Bu nedenle bu seçenekle devam edebiliriz. Ancak fiziksel bir kurulum yapıyorsanız kesinlikle bu seçeneği kullanmamalı ve en alttaki “Başka birşey” seçeneğini kullanmalısınız. Aksi taktirde veri kaybına uğrayabilirsiniz.

“Devam et” diyerek sanal disk bölümünün biçimlendirilmesini başlatmış olacağız. Bu yüzden fiziksel bir kurulum yapmadığımıza emin olmalıyız.

Bölge ve saat ayarları için mouse ile İstanbulu tıklamanız yeterli.

Klavye düzenimizi seçiyoruz. Hemen alt taraftaki alanda seçimimizi test edebiliriz.

Sıra kimsiniz sorusunu yanıtlamaya yani kullanıcı hesabımızı oluşturmaya geldi.

Lubuntu kurulumu için herşey tamam. Gerisini kendisi hallediyor diyebiliriz. Iso kalıbından kopyalanmaya başlayan kurulum dosyaları kurulmaya başlıyor ve Lubuntu yavaş yavaş ayağa kalkıyor.

Kurulum tamamlandığında Lubuntu’yu başlatmak için bilgisayarımızı restart etmemiz gerekecek.

Şimdi sıra tanımladığımız kullanıcı hesabımızla oturum açmaya geldi.

Ve işte LXDE masaüstüne sahip Ubuntu’nun en güncel versiyonu yani Lubuntu 17.04 karşınızda.

Eğer kurulum sırasında yapmadıysanız güncellemeleri yükleyerek bilgisayarınızı restart etmenizde yarar var.

sudo apt-get update

Bu arada çözünürlüğün bu kadar düşük olmasının sebebi kurulumu sanal makinede yapıyor olmamız. Fiziksel bir makinede yapacağımız kurulumda monitör ve grafik kartınızın kapasitesine göre daha iyi bir görüntü alacaksınız.

Please follow and like us:
Etiketler:,

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me